Yangın Kapısı Nedir?

Güvenler grup güvencesiyle tasarlanan ve test edilen yangın kapıları, sertifikalı olmalarının yanı sıra şık tasarımlara da sahiptir. Merak edilen bir soru olarak yangın kapısı nedir; insanların can ve mal güvenliğini sağlamak için panik kaçış alanlarına konumlandırılan ve bina ya da kapalı alanlardan çıkılması gereken anlarda ‘’Çıkış’’ yapabileceğiniz kapılardır. Yangın durumlarında ‘’Yanmaz, erimize ve sıkışmaz’’ özellikleri olması gereken sertifikalı yangın kapıları, insan etik değerleri ve yaşamsal yardım anlayışı üzerinde tasarlanmalı ve test edilerek satışa çıkarılmalıdır.

Yangın Kapısında Olması Gereken Özellikler

Öncelikle yanın kapısı çelik ya da demir gibi maddelerin birleşiminden yapılması gereken, yanmaz ve erimez olması gereken kapılardır. Hidrolik menteşeye sahip olmalı, açılımı kolay, kapanışı sağlam bir şekilde yapılmalıdır. Panik çıkış alanlarına göre konumlanmış olan yangın kapıları, ev, bina, avm veya okul gibi çoklu insan alanlarında çift kanatlı olarak seçilmeli, birçok insanın aynı anda yönelebileceği bir kapı olmalıdır. Yangın kapısı nedir; toplu yaşam alanlarında panik çıkış yerlerine konumlandırılan hidrolik menteşe, çelik ya da demir kasa özellikleri olan kapılardır.

Yangın Kapısı Nereye Konumlanmalıdır?

Toplu yaşam yapıları açısından özellikle insanların ortak alanlara ve yapının orta kısmına doğru konumlanması gereken kapılar, kişi ve şahıslara özel olarak yapılmaz. Bina ya da yapının mimari özelliklerine göre konumlandırılır. Okul ve avm gibi alanlarda yangın kapıları koridor cephesinde yer almalı, panik anında hemen bulunabilen yerlere konumlanmalıdır. Saklanan ya da gizlenen kapılardan olmaması gereken yangın kapılar, bazı durumlarda paneller ve panolar aracılığıyla gösterilmesi gereken alanlardır. Panik durumlarında kullanılması için yapıla yangın kapıları, kilitlenmez ve önüne bir şey koyulamaz.

Yangın Kapısı Sertifikası Nedir?

Yangın kapısı nedir; can ve mal güvenliğinizi sağlayan, panik kaçış panellerine göre konumlandırılan kapılardır. Bu kapıların sertifikası olması demek, devletin itfaiye yönergesine göre yapılmış ve kullanıma açık olması anlamına gelmektedir. Yangın kapıları, erimize ve yıpranmaz maddelerden yapılması gereken, test edilmesi gereken kapılardır. Sertifika bu testlerden geçtiğini ya da kullanımının tehlikeli olmayacağı anlamına gelmektedir.

 

25 Eylül 2019

Etiketler: