Yangın Kapısı İstanbul

Yangın kapısı İstanbul gibi metropol şehirler için özellikle binalarda kullanılması gereken oldukça önemli güvenlik önlemlerinden birisidir. Olası bir yangın durumunda yangının çıktığı alanlarla diğer alanların birbirinden ayrılabilmesini sağlayan ve insanların tahliye edilmesine olanak ve zaman tanıyan yangın kapıları özellikle büyük toplu konutlar, hastaneler, okullar, iş yerleri, plazalar ve alışveriş merkezi gibi kitlesel binalarda son derece önemlidir.

Yangın Kapısı Nedir?

Yangın kapısı, yangın ya da yangın benzeri afet ve acil durum esnasında insanların binalardan dışarıya hızlı bir şekilde tahliye edilebilmelerini sağlayan kapılardır. 120 dakikaya kadar yüksek ısılı alevlere dayanabilen kapılar metal ve A sınıfı yanmaz maddelerden üretilmektedir. Yangının olduğu alandan diğer alanlara ısı ve duman geçişini engelleyen kapılar birçok insanın sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesini ve yangın çıkan alana müdahale edilebilmesini sağlayan önemli güvenlik önlemlerinden birisidir.

Yangın Kapılarının En Önemli Özellikleri

Yangın kapısı İstanbul gibi kalabalık kentlerde oluşturulan büyük toplu konutlar ve alışveriş merkezi gibi kitlesel alanlarda mutlaka bulundurulması gereken kapılardır. Bu kapıların en temel işlevi yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde tahliyelerini sağlamakken, bir takım önemli özellikleri de bulunmaktadır. Yangın kapılarının en önemli özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Yangın kapıları Yangın Yönetmeliğinin 3. Bölüm 47. Maddesine uygun olarak üretilirler
  • Yangın kapılarında eşik olma ve çıkış kapılarının en az temiz 80 cm’den az olmaması gerekir
  • Kaçış merdiveni ve geçitlerine açılan çıkış kapılarının kanatları kapıyı kullanacak olan kişilerin hareketini engellemeyecek şekilde olmalıdır.
  • Yangın kapıları ısı ve duman sızdırmaz nitelikte olmalıdır
  • Yangın kapıları en az 90 dakikaya kadar yangına karşı dayanıklı olmalıdır
  • Kapıların kolayca açılabilmesi için panik bar şeklinde düzeneklerin olması gerekir ve kapılar ısı ve duman geçişi olmaması için kullanıldıktan sonra kendiliğinde kapanabilmelidir.

Güvenlik ve İnsan Hayatı İçin Yangın Kapıları

İnsan hayatı ve güvenliği hiçbir zaman lüks değildir. Dolayısıyla özellikle kalabalık alan ve binalarda mutlaka bu önlemin alınması gerekmektedir. Yangın kapısı İstanbul sipariş ve incelemeleriniz için www.guvenlergrup.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

21 Eylül 2019

Etiketler: , , ,