Yangın Kapısı Bursa

Herhangi bir yangın çıktığı durumda yangının olduğu ortamla ilişkiyi kesen ve oldukça önemli bir güvenlik önlemi olan yangın kapısı Bursa ilindeki birçok konut ve iş yerinde bulunması zaruri olan bir ihtiyaçtır. Özellikle alışveriş merkezi ve toplu konut gibi kalabalık alanlarda mutlaka bulunması gereken bu kapılar sayesinde ciddi kayıpların önüne geçilebilmektedir.

Neden Yangın Kapısı Kullanılmalıdır?

Yangın çıktığı zaman yangın çıkan alanı öncelikle yangın merdivenlerinden diğer alanlardan ayırabilmek ve izole edebilmek için kullanılmaktadır. Yangın başladığı zaman bulunduğu alanda ciddi bir duman ve ısı meydana getirir. Dolayısıyla yangın ortaya çıktığında bu duman ve ısının diğer alanlara geçmemesi ve insanların ortamı boşaltabilmesi için farklı alanların oluşturulması gerekmektedir. Birçok binada bulunması zorunlu olan yangın merdivenleri ve yangın acil çıkış yollarının dumandan ve ısıdan korunması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için en ideal ve sağlıklı çözüm ise yangın kapısı kullanımıdır.

Dolayısıyla Yangın kapısı Bursa ilinde bulunan birçok bina için büyük bir zorunluluktur. Çünkü bu kapılar sayesinde yaşam alanlarında ortaya çıkabilecek bir yangın durumunda binalarda bulunan onlarca kişinin sağlıklı bir şekilde zarar görmeden tahliyeleri sağlanabilmektedir.

Yangın Kapıları Binalarda Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Normal dönemlerde kullanılan servis merdivenleri yangın sırasında baca gibi çalışarak yangın esnasında ortaya çıkan yüksek ısılı ve zehirli dumanı emmektedir. Bundan dolayı da bu merdivenler neredeyse kullanılmaz hale gelmektedir. Dolayısıyla yangın merdivenleri yangın mühendisliğine ve tüzüklerine uygun bir şekilde oluşturulur. Ve bu merdivenler de herhangi bir şekilde ısı ve duman geçirmeyen özel yapım yangın kapıları ile korunmalıdır. Bu nedenle yangın kapıları daha çok izole edilecek olan bölümler arasına konulmaktadır.

Yangın Kapıları Nasıl Olmalıdır?

Yangın kapılarının üzerinde push – buryani panik bar adı verilen ve kolayca açılabilen mekanizmalar olmalıdır. Basit bir açma kolundan oluşan bu mekanizmalar sayesinde panik esnasında insanların kapıyı kolay bir şekilde açabilmeleri sağlanır. Ayrıca yangın kapıları insanların panik esnasında kolayca görebilecekleri ve yönelebilecekleri alanlara konumlandırılmalıdır. Ve insanların görebilecekleri şekilde acil kaçış yönünü gösteren ışıklı armatürler kullanılmalıdır. Fakat kapıların kolayca açılabilmelerini sağlayan mekanizmalar gibi kolayca kapanabilen mekanizmaların da olması gerekir. İnsanlar kapıyı kullanıp kaçtıklarında kapı yeniden hidrolik iticiler sayesinde otomatik olarak kapanmalı ve dumanın geçmesine izin verilmemelidir.

22 Eylül 2019

Etiketler: , ,