Yangın Kapısı Ankara

Yangın kapısı Ankara dahilindeki birçok binada kullanılan güvenlik önlemlerinin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle okullar, hastaneler ve alışveriş merkezlerinde mutlaka kullanılması bir zorunluluk olan yangın kapıları kalabalık toplu konutlarda ve iş yerlerinde de sıklıkla karşılaştığımız önlemlerden birisidir.

Yangın Kapıları Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Yangın kapıları, binalarda bulunan yangın merdivenlerinin çıkan olası bir yangında dumandan ve alevlerden korunmak amacıyla hazırlanır.Kaçışan insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekir. Pasif yangın önlemlerinin koruma sağlayan en önemli unsurlarından biridir. Temel amacı yangının yayılmasını önlemek olan yangın kapıları aynı zamanda yangının kontrol altına alınmasında da oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Pasif Yangın Koruma Sistemi Nedir?

Pasif yangın koruma sistemi, esas olarak yangının yayılmasını yavaşlatan en temel önlemlerden birisidir. Binaların yangına dayanıklı malzemelerle oluşturulması, yangın kapıları ile koruma alanlarının oluşturulması en temel pasif yangın koruma sistemlerinin başında gelmektedir. Böylelikle yangın belirli bir süreliğine de olsa belirli bir alanda sınırlandırılarak hem insanların sağlıklı bir şekilde tahliyesi sağlanır hem de yangının kontrol altına alınması kolaylaşır. Pasif bir yangın koruma sistemi olan yangın kapısı Ankara araştırmalarınız için www.guvenlergrup.com.tr  ile iletişime geçiniz.

Yangın Kapılarının İşlevleri Nelerdir?

Yangın kapıları genel olarak dr işlev için kullanılabilmektedir. Bunlar;

  • Normal bir kapı olarak kullanılması
  • Yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmelerini sağlamak
  • Yangının binanın farklı alanlarına yayılmasını engellemek
  • Can ve mal güvenliğini korumak

Özellikle toplu yaşam alanları için büyük bir zorunluluk olan yangın kapıları yangın ve diğer olağanüstü durumlarda birçok kişinin hayatını kurtarabilmektedir. Özel A sınıfı yanmaz malzemelerden üretilen yangın kapıları yaklaşık olarak 120 dakikaya kadar yüksek ısıya ve ateşe dayanıklı olabilmektedir. 120 dakika gibi bir süre de hem binanın tahliye edilmesi hem de yangına aktif bir şekilde müdahale edilebilmesi için oldukça önemli bir süredir. Yangın kapısı Ankara ilinde bulunan birçok büyük ve kapsamlı binalar için son derece önemli bir pasif yangın koruma sistemi olarak görülmektedir. Siz de daha güvenlikli yaşam alanları ve iş yerleri için www.guvenlergrup.com.tr’ye güvenin!

 

20 Eylül 2019

Etiketler: ,